به گزارش پلاتو هنر به نقل از آرت‌نت،‌ محققان با استفاده از فناوری تشخیص چهره یکی از نقاشی‌های «رافائل»،‌ هنرمند بزرگ رنسانس را شناسایی کردند.

به نظر می‌رسد یک نقاشی دیگر به کارنامه هنری «رافائل»‌، نقاش نامدار ایتالیایی اضافه شده است. این‌بار این اکتشاف به لطف فناوری تشخیص چهره صورت گرفته است.

گروهی متشکل از محققان «دانشگاه ناتینگهام»‌ و «دانشگاه بردفورد» واقع در بریتانیا، بر اساس شباهت‌های نزدیک چهره مریم مقدس در تابلونقاشی که با نام «Brecy» شناخته می‌شود.

چهره نقاشی «مریم مقدس سیستین» اثر «رافائل»، اعلام کردند که به احتمال ۹۷ درصد نقاشی دایره‌ای شکل و مرموزی که کارشناسان چندین دهه درباره آن تحقیق کرده‌اند، در حقیقت یکی از آثار «رافائل» است.

محققان این دو اثر هنری را با استفاده از سیستم تشخیص چهره مورد بررسی قرار داده‌اند. در نهایت بر اساس درصد بالای شباهت‌های بین دو چهره مریم مقدس مشخص شد که هر دو این آثار هنری را یک هنرمند خلق کرده است.

درحالی که شباهت بین چهره‌ مریم مقدس در دو نقاشی ۹۷ درصد اعلام شده است، میزان شباهت چهره کودکی مسیح نیز ۸۹ درصد ارزیابی شده است. محققان معتقدند شباهت ۷۵ درصدی یا بیشتر بین دو سوژه، یکسان بودن آن‌ها را تایید می‌کند.

به گفته محققان با اینکه در نگاه اول شباهت بسیار زیادی بین این دو نقاشی قابل مشاهده است،‌ اما کامپیوتر توانسته است این دو نقاشی را بسیار عمیق‌تر و از هزاران بُعد دیگر مورد بررسی قرار دهد.

منبع: ایسنا