به گزارش پلاتو هنر؛ در حالی که به زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر نزدیک می شویم و تنها حدود دو هفته تا آغاز این رویداد مهم فرهنگی کشور باقی مانده، اما هنوز نام آثار راه یافته به بخش های مختلف این جشنواره بین المللی توسط دبیرخانه جشنواره معرفی نشده است و همین مسئله برخی گمانه زنی ها در خصوص انصراف فیلمسازان، نرسیدن تعمدی فیلم ها در تاریخ مقرر به دبیرخانه جشنواره و پایین بودن کیفیت آثار تولیدی را تقویت کرده است. اما آنچه در هیچ دوره از تاریخ جشنواره سابقه نداشته است؛ حضور پررنگ وزیر ارشاد برای اطلاع رسانی در خصوص اتفاقات این جشنواره می باشد
که البته برخی آن را بدلیل ضعیف بودن تیم دبیرخانه جشنواره فیلم فجر می دانند و برخی به خاطر شرایط بحرانی آثار ارسال شده به دبیرخانه عنوان کرده اند. 

طبق رسم ادوار گذشته جشنواره فیلم فجر، دبیر جشنواره باید در بین خبرنگاران حاضر شده و پاسخگوی سوالات باشد، اما مجتبی امینی تا کنون از این مهم خودداری کرده است و محمد خزایی هم بجز چند مورد کوتاه چندان تمایلی به انجام اطلاع رسانی در این خصوص نداشته است و همین مسئله باعث شده تا خبرنگاران هرجا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را که ببینند از وی در خصوص جشنواره و نحوه برگزاری آن سوال کنند. موضوعی که باعث تنزل جایگاه وزیر به سخنگوی دبیرخانه جشنواره فیلم فجر شده است.

مجتبی امینی قبل تر سابقه تهیه کنندگی فیلم ها و سریال ها را در پرونده کاری خود داشته است اما به طریقی نامعلوم و نا مشخص به یکباره بعنوان دبیر جشنواره فیلم فجر منصوب و معرفی شد.

 او که پیشتر، ساخت سریال های امنیتی را در کارنامه خود دارد حالا گویی با همان روش، اقدام به مدیریت جشنواره فیلم فجر 1401 کرده است. در سکوت خبری!

حالا وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی یک تنه به میدان آمده و در نشست ها شرکت می کند و به سوالات خبر نگاران پاسخ می دهد در زیر اشاره ای به سخنان دکتر اسماعیلی در خصوص جشنواره فیلم فجر داریم

«ما الحمدالله با خیلِ عظیمی از هنرمندانی مواجه هستیم که عاشقانه به کشور خود کمک می‌کنند.»

«ما برای جشنواره فیلم فجر نگرانی نداریم و همه اهالی فرهنگ و هنر به جشنواره به عنوان فصل نشاط و پویایی جامعه هنری کشور نگاه می‌کند و به همین دلیل همه مشتاقانه منتظر شروع جشنواره هستند.»

«ما برای جشنواره فیلم فجر نگرانی نداریم و همه اهالی فرهنگ و هنر به جشنواره به عنوان فصل نشاط و پویایی جامعه هنری کشور نگاه می‌کند و به همین دلیل همه مشتاقانه منتظر شروع جشنواره هستند.»

«به‌زودی دوستان ما جلسات رسانه‌ای‌شان را بیشتر خواهند کرد و کار هیأت انتخاب شروع شده و در حال انجام است. ان‌شاءالله چند روز آینده و بعد از تعطیلات شهادت حضرت زهرا(ع)، آقای امینی یک کنفرانس خبری خواهد داشت و موضوعات مختلف را توضیح خواهند داد.»

«تاکنون ۷۵ فیلم به جشنواره فیلم فجر امسال رسیده و بررسی آن‌ها در حال انجام است؛ تعداد فیلم‌ها هم از سال گذشته بیشتر است و تعداد افرادی که دخالت دارند نیز خیلی بیشتر از سال قبل است.»

«در سال‌های گذشته در بنیاد فارابی سالانه دو تا سه فیلم مشارکتی داشتیم اما امسال با حمایت رئیس‌جمهور ۲۳ فیلم تولید می‌کنیم که همه در حوزه ترویج ارزش‌های انقلابی است و ۶ مورد آن مربوط به سردارهای بزرگ دفاع مقدس است که در مجموع ۱۱ مورد آن را به جشنواره می‌رسانیم.»

«اعداد و رقم در خصوص میزان مشارکت اهالی هنر نشانده حضور پرشور هنرمندان عرصه‌های مختلف در صحنه است. وزیر ارشاد: تحریم جشنواره فجر دروغ پراکنی رسانه‌های مزدور است»

«به زودی پیش فروش فیلم‌های جشنواره فیلم فجر بصورت برخط آغاز می‌شود که بر اساس پیش بینی ها، می‌بایست با ایجاد ظرفیت بیشتر، به سالن‌های اکران اضافه شود تا تمامی اهالی هنر و مخاطبان بتوانند به تماشای آثار چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر بنشینید.»

«جشنواره فیلم فجر با هدف نشاط آفرینی در جامعه برگزار می‌شود و این موارد در جشنواره پیش رو تدارک دیده شده است؛ در راستای تحقق اهداف عدالت فرهنگی همانند سال گذشته نگاه ویژه‌ای به مناطق محروم و کم برخوردار خواهیم داشت که حضور وسیع سینماهای سیار در این مناطق از جمله برنامه‌های اصلی جشنواره فیلم فجر به شمار می‌رود.»

«فیلم‌های جشنواره در موعد مقرر رسیده و کار هیات انتخاب در حال اتمام است، همچنین در بخش بین الملل آثار خوبی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

پایان