به گزارش پلاتو هنر به نقل از بنیاد سینمایی فارابی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه ۲۵ دی ماه در جلسه هیئت امنای بنیاد سینمایی فارابی حضور پیدا کرد و با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حمایت از حوزه سینما در دوره جدید وزارت فرهنگ گفت: چندی پیش نخستین جلسه شورای عالی سینما در دوره جدید پس از سال‌ها وقفه برگزار و تصمیمات خوبی برای کمک به سینمای کشور اتخاد شد و دومین جلسه این شورا نیز به‌زودی برگزار می‌شود تا توجه به سینما در سطح کلان تصمیم‌گیری تداوم پیدا کند.

وزیر فرهنگ با یادآوری اقدامات و حمایت‌های دولت مردمی در حوزه سینما بیان کرد: سیاست‌گذاری واحد در هزینه‌کرد بودجه‌های دستگاه‌های مختلف در حوزه فرهنگ در پی تصویب آئین‌نامه بند ز تبصره ۹ لایحه بودجه یکی از اتفاقات مهم ستاد فرهنگی دولت محسوب می‌شود و امیدواریم از این طریق بتوان حمایت‌های بیشتری از حوزه فرهنگ به ویژه سینما انجام داد.

او در ادامه در خصوص جزئیات این آئین‌نامه بیان کرد: براساس بند ز تبصره ۹ قانون بودجه، دستگاه‌های اجرایی مجاز هستند تا ۲ درصد از بودجه هزینه‌ای خود را در راستای هم افزایی و ارتقای فعالیت‌ها و تولیدات فرهنگی از قبیل موضوعات قرآنی، نمایشی، مطبوعاتی، رسانه‌ای نوین، نشر و کتاب و گردشگری و صنایع دستی هزینه کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم حاکمیت فرهنگی به معنای جهت‌دهی به فرهنگ کشور در اختیار حاکمیت باشد باید به سهم فرهنگ از منابع توجه ویژه داشته باشیم؛ موضوعی که مورد تاکید مسئولان بخش‌های مختلف دولت مردمی است.

اسماعیلی با اشاره شعار اصلی وزارت فرهنگ درباره تغییر ریل حوزه فرهنگ به سوی ارزش‌های انقلاب اسلامی گفت: بخش مهم تغییر ریل حوزه سینما از مسیر بنیاد سینمایی فارابی می‌گذرد.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه تحولی وزارت فرهنگ اشاره و عنوان کرد: در ابتدای حضور در وزارت فرهنگ برنامه تحولی وزارتخانه را در قالب ۱۲۰ اقدام شفاف تدوین کردیم که بخشی از آنها به حوزه سینما اختصاص دارد.

او افزود: بنیاد فارابی در مسیر ایجاد تحول بنیادین در سینمای ملی، گام‌های بلندی برداشته است و وفاق، امیدآفرینی، نشاط، و تبیین پیشرفت‌های ایران اسلامی، شاخص‌های اصلی تولید و حمایت در فارابی است.

وزیر فرهنگ در پایان ضمن تشکر از فعالیت‌های بنیاد سینمایی فارابی، ابراز امیدواری کرد این بنیاد بتواند نقش خود در فضای کلی سینمای ایران را به طور کامل و مؤثر ایفا کند.

پیش از سخنان وزیر فرهنگ، مهدی جوادی مدیر عامل بنیاد فارابی به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این نهاد سینمایی پرداخت و اعضای هیأت امنای بنیاد، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را مطرح کردند.