آخرین روز اداری هفته در حالی سپری شد که ۳ اظهار نظر مختلف درباره روزنامه‌نگاران و هنرمندانی که در جریان اتفاقات اخبر بازداشت شده‌اند، انتشار یافت.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ایسنا،‌ ابتدا انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در اعلانی ازسوی کمیته و هیئت اجرایی پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی، با انتشار فهرستی اعلام کرد، بنا بر اطلاعات رسمی تا این لحظه ۳۰ نفر از روزنامه‌نگاران در بازداشت هستند.

در پی انتشار این فهرست، سپهر خلجی – رییس شورای اطلاع‌رسانی دولت – در اظهاری کوتاه گفت: به جد پیگیر حل مشکل خبرنگارانی هستم که در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده‌اند، اگرچه عموماً در شرایطی به غیر از حوزه مربوط به حرفه خبرنگاری دستگیر شده‌اند که باید بررسی لازم صورت پذیرد.

اما در همین روز پس از جلسه هفتگی هیات دولت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دربارۀ آخرین وضعیت چهره‌های فرهنگی و هنری که در بازداشت به سر می‌برند، گفت: با همکاری دستگاه قضایی مشکل‌ بسیاری از هنرمندان بازداشتی حل شد.

مهدی اسماعیلی – وزیر ارشاد – تصریح کرد: بنای ما حمایت از اهالی فرهنگ است و بین هنرمندان تفاوتی وجود ندارد اما سیاست‌گذاری ما روشن است و از کسانی‌که با سیاست‌گذاری اصلی نظام همراهی بیشتری دارند، حمایت بیشتری می‌کنیم.

او همچنین گفت: ما در وزارت ارشاد وظیفه خود می‌دانیم که از همه هنرمندانی که دچار مشکل شده‌اند، حمایت کنیم. وظیفه خود می‌دانستیم از هنرمندانی که مشکلی داشتند، حمایت کنیم اما برخی از فعالیت‌های آن‌ها به کار هنری‌شان ربطی نداشته و در اجتماعات غیرقانونی شرکت‌ کرده‌اند ولی ما این افراد را هم جزئی از خانواده هنر می‌دانیم و تعداد بسیار زیادی از افرادی که دچار مشکل شده‌اند، با همکاری دستگاه قضایی مشکل‌شان حل شد.