عبدالرضا سهرابی مدیرکل هنرهای تجسمی عصر دیروز با حضور در نگارخانه ثالث از نمایشگاه «وان+وان+وان+وان میلیون» بازدید و با سینا جعفریه مدیر نگارخانه و محمد علی جعفریه مدیر نشر ثالث دیدار کرد.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از واحد ارتباطات و رسانه مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای تجسمی ضمن قدردانی از رویکرد نگارخانه ثالث در برگزاری نمایشگاه «وان+وان+وان+وان میلیون» گفت: باید تلاش کنیم که آثار تولید شده در فضای هنرهای تجسمی از لوکس‌بودن خارج شوند و به سهولت در سبد مصرف کالای فرهنگی آحاد مردم با هر سطحی از توان و بضاعت مالی قرار گیرند. خوشبختانه نگارخانه ثالث برای تحقق این امر پیش‌قدم شده و گام‌های موفقی را برداشته است.

عبدالرضا سهرابی ضمن تاکید بر فعالیت نگارخانه‌ها و لزوم حمایت از آنها افزود: یکی از نخستین اقدامات صورت‌گرفته در بدو ورود بنده به مرکز هنرهای تجسمی این بود که جلسه‌ای را با انجمن نگارخانه‌داران برگزار کردیم تا از مسائل و مشکلات آنها باخبر شویم و در حد توان برای رفع چالش‌های موجود تلاش کنیم. نگاه ما این است که هیچ نگارخانه‌ای در هیچ مقطع زمانی تعطیل نشود. بنابراین برای تداوم فعالیت نگارخانه‌ها از کوچک‌ترین اقدامی که در چهارچوب اختیارات مرکز هنرهای تجسمی و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد، فروگذار نخواهیم کرد.

سهرابی در بخش دیگری از سخنان خود به تعطیلی دو نگارخانه در منطقه ۶ تهران و پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی مرکز هنرهای تجسمی برای بازگشایی نگارخانه‌های مذکور اشاره و بیان کرد: در زمینه فعالیت نگارخانه‌ها در طبقات M و S مجتمع‌های مسکونی، دو نگارخانه چالش‌هایی را با شهرداری تهران پیدا کرده بودند که متأسفانه به تعطیلی آنها منجر شده بود. با توجه به اهمیت مسئله، ما بلافاصله به آن ورود کردیم و خوشبختانه پس از پیگیری‌ها و مکاتبات صورت‌گرفته در این زمینه، امکان بازگشایی و تداوم فعالیت این دو نگارخانه فراهم شد.

مدیرکل هنرهای تجسمی ادامه داد: فعالیت نگارخانه‌ها و تداوم آن برای ما بسیار مهم است و در این‌راستا تمام‌قد در کنارشان ایستاده‌ایم. طی ماه‌های اخیر که فعالیت نگارخانه‌ها کمرنگ شد، تصمیم گرفتیم که برای خروج آثار هنری از کشور تسهیلات ویژه‌ای را قائل شویم و با کمترین سخت‌گیری مجوز خروج آثار را صادر کنیم تا ارزآوری صورت گیرد و بازار هنرهای تجسمی دست‌کم در خارج از کشور فعال باشد.

در بخش دیگری از این دیدار، محمد علی جعفریه مدیر نشر ثالث با اشاره به چالش‌ها و مشکلات جاری نگارخانه‌های شهر تهران به‌ویژه نگارخانه‌های واقع در منطقه ۶، خواستار حل چالش‌های موجود و تسهیل‌گری در این زمینه شد.

سینا جعفریه مدیر نگارخانه ثالث نیز در سخنانی ضمن تاکید بر تسهیل فعالیت نگارخانه‌ها از مدیرکل هنرهای تجسمی درخواست کرد تا حتی‌الامکان زمینه تصویب مصوبه‌ای در صحن شورای شهر تهران فراهم شود که به موجب آن، نگارخانه‌ها برای تداوم فعالیت‌های فرهنگی و هنری خود با مشکل مواجه نشوند.