آیین پایانی چهارمین دوره جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی در سالن همایش‌های فرهنگسرای ارسباران برگزار شد و برگزیدگان این دوره معرفی شدند.

به گزارش پلاتو هنر، طی مراسمی در شامگاه سه‌شنبه ۲۰ دی ماه، برگزیدگان چهارمین جشنواره تئاتر آسمانی به شرح زیر معرفی شدند:

تقدیر شده‌ها:

تقدیر از نمایش «جامانده» به کارگردانی حسین ایزدی
تقدیر از نمایش «خاک» به کارگردانی محمد یوسفی زاده
تقدیر از نمایش «سردار نامی» به کارگردانی اکبر قهرمانی
تقدیر از نمایش «اقتباب» به کارگردانی مهدی روزبهانی
تقدیر از نمایش «صدای سکوت» به کارگردانی احسان فلاحیان
تقدیر از نمایش «سوما مهمان است» به کارگردانی مهتاب عسگری
تقدیر از نمایش «تنهای تنها» به کارگردانی آدینه رحیم‌نژاد
تقدیر از نمایش «مرد میدان» به کارگردانی آرام خالدیان

*برگزیدگان:

نمایش «پارکاب» به کارگردانی سید امیر حسینی
نمایش «شمر به توان زیاد» به کارگردانی محمدعادل غلامی
نمایش «این مکان مجهز به دوربین مداربسته است» به کارگردانی آرزو خسروی
نمایش «فلاش بک» به کارگردانی امیر امینی
نمایش «تیرنامه» به کارگردانی سید مهرداد کاووسی حسینی
نمایش «لالایی ننه» ایران برای فرزندش به کارگردانی حسنا قبادی

٭ نمایش‌های معرفی‌شده به جشنواره تئاتر فجر

چهار نمایش لالایی برای فرزندان ننه ایران، تیر نامه، فلاش بک، این مکان مجهز به دوربین مدار بسته است، هدیه حاج قاسم برای دخترم، خاک و شمر به توان زیاد به جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند.

در این مراسم از دو شخصیت هنری «فرهاد قایمیان»، هنرمند انقلابی و «اعظم بروجردی»، نویسنده و کارگردان ارزشی تقدیر و تجلیل شد.

٭ استقبالی بالاتر از انتظار

در آیین پایانی چهارمین دوره جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی، محمد کاظم‌تبار دبیر جشنواره اظهار کرد: خوشحالم که اجراها در ۲۳ شهرستان کشور از افتتاحیه تاکنون انجام شد و ما توانستیم پایبند همه تعهداتمان باشیم. ۵ اثر در تهران نیز در این ایام اجرا شد که سه اثر آن از کارهای شهرستان‌های اصفهان، همدان و رودسر بودند. تلاش کردیم پرچم سیدالشهدای حوزه مقاومت را بالا نگه داریم، سی گروه در این جشنواره فعال بودند که واقعا چنین کاری کردند. استقبال مردم از اجراها حتی در هرات که امنیت زیادی هم نداشت، خیلی خوب بود. امیدوارم در سال بعد کشورهای بیشتری بتوانیم اجرا داشته باشیم.
در ادامه با ویدئو کلیپی از زندگی شهید مدافع حرم ، شهید منصور عباسی تقدیر و تجلیل شد. سپس از فرزند شهید منصور عباسی تجلیل شد و حسین قنادیان معاون اجتماعی فرهنگی ستاد کل سپاه پاسداران در سخنانی بیان کرد: برای من جای توفیق و نعمت است که سهمی در این جشنواره داشته باشم، سردار ما عمر طولانی جسمانی نداشت اما در همان دوره کوتاه هم توانست به اوج انسانی برسد که باید راه‌های طولانی می‌پیمود اما در ظرف زمان کوتاه با اخلاص، جهاد و تکیه بر ولایت بار خود را در این راه دشوار به نحو شایسته به منزل مقصود رساند. سردار سلیمانی از پانزده سالگی زندگی‌اش یک درام کامل با یک قهرمان است و این دستمایه‌ای برای تولید محصولات هنری از هر جنس می‌تواند باشد. دنیای امروز فاقد چنین قهرمانان زنده‌ای است. واقعا در دنیا شخصیتی نیست که قهرمان به روز مثل سردار سلیمانی باشد، چرا که سردار کاملا مثل عامه مردم زندگی کرد و خداوند با شهادت این عزیز نعمتی به جامعه هنری داد تا زندگی‌اش را بررسی و آثار هنری خوبی را برای هدایت جامعه آماده کنند.
وی افزود: حاج قاسم مثل همه ما و مردم دنیا بود اما ویژگی خاصش که او را سردار دل‌ها و قهرمان بشریت کرد، این بود که حاج قاسم به علاوه خدا شد و این رمز موفقیتش بود که بی‌نهایتش کرد. تا هزاران سال دیگر از زندگی نامه‌اش برداشت می‌شود. اگر ما هم می‌خواهیم ماندگار شویم باید خدایی باشیم و برای خدا کار کنیم. کسی که برای حاج قاسم کار می‌کند جهاد الی الله می‌کند، چون شهید سلیمانی در مسیر خدا بود. یکی دیگر از کارهای مهم او قدرت سازی برای ایران و امت اسلامی در برابر جبهه کفر و استکبار بود که یک گوشه خدمات او در جنگ‌های ۳۳، ۲۲ ،۱۱ روزه و ۵۷ ساعته دیده می‌شود که هر چه زمان بگذرد، بیشتر ابعاد فعالیت‌هایش مشخص می‌شود.
در این مراسم از دو شخصیت هنری فرهاد قایمیان و اعظم بروجردی تجلیل شد و سپس نمایشی به کارگردانی حسین میرزاییان و اجرای مرشد میرزاعلی اجرا شد.