فیلم «تار» ساخته تاد فیلد با کسب جایزه انجمن ملی منتقدان فیلم آمریکا، شانس خود را برای درخشش در جوایز اسکار پیش رو، افزایش داد.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ایسنا، فیلم «تار» با کسب جایزه بهترین فیلم از انجمن ملی منتقدان فیلم آمریکا، به یکی از معدود آثار سینمایی تبدیل شد که جایزه اصلی سه رویداد مهم منتقدان شامل انجمن منتقدان نیویورک، لس‌آنجلس و انجمن ملی منتقدان را به خود اختصاص می‌دهد.

پیش از این تنها فیلم‌های «ماشین من را بران» ساخته «ریوسکه هاماگوچی» (۲۰۲۱)، «شبکه اجتماعی» از «دیوید فینچر» (۲۰۱۰) و «هرت لاکر» ساخته «کاترین بیگلو» (۲۰۰۹)، موفق به کسب جایزه بهترین فیلم از این سه رویداد شده بودند که همگی در نهایت نامزد شاخه بهترین فیلم اسکار شدند و فیلم «هرت لاکر» نیز این جایزه را کسب کرد.

«کیت بلانشت» هم برای بازی در فیلم «تار» سه جایزه این سه انجمن منتقدان سینمایی را کسب کرده و شانس اصلی جایزه اسکار بهترین بازیگر زن محسوب می‌شود. این بازیگر استرالیایی پیش از این برای فیلم «هوانورد» (۲۰۰۴) جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن و برای بازی در فیلم «یاسمن غمگین» (۲۰۱۳) هم جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر زن را کسب کرده است.

«تاد فیلد» کارگردان آمریکایی پس از ۱۶ سال دوری از سینما، فیلم «تار» را در بخش رقابتی هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز رونمایی کرد و در این فیلم «کیت بلانشت» بازیگر برنده اسکار بازیگر استرالیایی در نقش «لیدیا تار» موسیقیدان مشهور و نخستین رهبر ارکستر زن در تاریخ آلمان بازی کرده است.

این درام روانشناختی داستان لیدیا تار، موسیقی‌دان مشهور را روایت می‌کند که تنها چند روز با ضبط سمفونی‌ای فاصله دارد که او را به اوج دوران حرفه‌ای فوق‌العاده‌اش می‌برد اما هنگامی که به نظر می رسد همه چیز علیه لیدیا در جریان است، پترا دختر خوانده شش ساله‌اش به عنوان یک پشتوانه عاطفی مهم برای مادر مبارزش ظاهر می‌شود.

اما در سایر بخش‌های جوایز سالانه انجمن ملی منتقدان فیلم آمریکا، «کالین فارل» برای فیلم «بنشی‌های اینیشرین» بهترین بازیگر مرد شد و جایزه بهترین اثر مستند هم به فیلم «تمام زیبایی و خونریزی» از «لورا پویترس» رسید.

فیلم لهستانی «EO» ساخته «یرژی اسکولیموفسکی» هم به عنوان بهترین فیلم بین‌المللی سال (غیر انگلیسی زبان) شناخته شد.

به زودی نامزدهای جوایز انجمن کارگردانان آمریکا (DGA)، انجمن بازیگران (SAG) اعلام و همچنین مراسم جوایز گلدن گلوب و انتخاب منتقدان برگزار می‌شود که نقش مهمی در پیش‌بینی اسکار ۲۰۲۳ خواهند داشت.