منوچهر نیازی اعلام کرد، شکایت از جعل‌کنندگان آثارش را در مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ثبت کرده است و وکیلش پرونده را در قوه قضاییه پیگیری می‌کند.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ایسنا، بیست و چهارم آبان ماه گذشته بود که منوچهر نیازی، استاد نقاشِ ۸۵ ساله از کشف برخی آثار کپی شده‌اش در بازار هنر خبر داد و به خریداران آثارش قول داد این موضوع را به طور جدی از سوی همه مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد تا مجموعه‌داران و همه‌ی علاقه‌مندان به کارهای او دچار زیان و خسارت نشوند.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
اعتراض به ارائه آثار تقلبی در بازار هنر

نیازی در گفت‌وگویی اعلام کرد، وکیلش همه مستندات در این باره را در قالب یک پرونده آماده کرده، ابتدا این شکایت را در مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد به ثبت رسانده و سپس در قوه قضاییه این پرونده را به جریان گذاشته است.

این هنرمند ابراز امیدواری کرده که وزارت ارشاد به عنوان متولی اصلی هنر کشور فکری اساسی درباره جعل آثار هنری کند که هر روز بر شمارشان در بازار هنر افزوده می‌شود.

منوچهر نیازی درباره‌ی جعل آثار هنری تاکید دارد: «این روند نه تنها به بنیان‌های بازار هنر ایران لطمه می‌زند، بلکه موجبات فرار سرمایه خواهد شد.»

این استاد نقاش همچنین ابراز دل شکستگی می‌کند: «از این اتفاق باور نکردنی بسیار ناراحت و دل شکسته‌ام نه فقط برای خود و هنرم بلکه برای مردم عزیز، خریداران، مجموعه‌داران و گالری‌دارهای محترمی که ندانسته برای اثر جعلی و تقلبی پول پرداخت می‌کنند.»

او همچنین اعلام کرد: «مردم عزیز مطمئن باشند من تا پایان شناسایی جاعل یا جاعلان، پای این پرونده ایستاده‌ام و حتما از مراجع ذیصلاح پیگیری قانونی خواهم کرد.»

دوست و هم آتلیه سهراب سپهری می‌گوید: «متاسفانه شنیده‌ام از چندین استاد دیگر هم کارهای تقلبی بسیاری در بازار هنر ارائه می‌شود، این زنگ خطر جدی است که می‌تواند حتی آبروی هنر ایران در سطح بین الملل را به مخاطره اندازد. واضح است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه مراجع ذیصلاح باید برای این مهم چاره‌اندیشی کنند. باید قوانین تنبیهی سختی برای متقلبین در نظر گرفته شود تا این کار که دزدی آشکار است و به کیان هنر ایران آسیب می‌زند، متوقف شود.»

منوچهر نیازی در پایان خاطرنشان می‌کند: «این اعتراض برای دفاع از مردم عزیز و دوستداران گرانقدر هنر است، همه عزیزانی که برای سرمایه‌گذاری و یا برای دل‌شان اثر هنری می‌خرند و نباید به جهت دزدی جاعلان و متقلبین ضرر کنند و پول‌شان پای اثر جعلی برود.»