«خانم و آقای ملائک»، «محترم تخجم»، «مرتضی صالحی»، «فرهاد مسعودی» و «روضه مقدس آل‌یاسین» عنوان سوژه‌های این هفته «همسایه‌های خوب» است که به ترتیب از ۱۷ تا ۲۱ دی‌ از شبکه افق پخش‌می‌شود.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از مهر، قسمت‌های یازدهم تا پانزدهم فصل اول مجموعه مستند «همسایه‌های خوب»، محصول مرکز مستند سوره، به کارگردانی مهدی بخشی‌مقدم و تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی که از سوم دی ماه در شبکه افق آغاز شده، این هفته برای مخاطبان به نمایش درمی‌آید.

«خانم و آقای ملائک» عنوان یازدهمین قسمت‌ این مجموعه مستند است که امشب ۱۷ دی‌ پخش می‌شود. این زوج نزدیک به ۱۰ سال است که یک روز از هفته را که معمولا دوشنبه است، صرف آماده‌سازی و پخت غذا برای کارتن‌خواب‌ها و افردا معتادی می‌کنند که در خیابان‌ها و پارک‌ها به دنبال یک لقمه غذای گرم هستند.

آن‌ها گروه خیریه‌ای را باهمکاری دوستان و آشنایان به نام «دلشدگان» شکل داده‌اند برای اینکه شاید یک فرد معتاد با دیدن این احترام ترغیب به ترک کردن و پاک شدن بگیرد. این زن و شوهر هر هفته به پاتوق‌های معتادان در محله‌های شوش و مولوی می‌روند و به آن‌ها غذای گرم و پوشاک می‌دهند تا شاید بتوانند به سهم خود در پاک شدن یک فرد معتاد و به طبع آن رهایی یک خانواده از معضل اعتیاد نقش داشته باشند.

دوازدهمین قسمت این اثر که‌ یکشنبه ۱۸ دی‌ پخش می‌شود، قصه «مرتضی صالحی» را برای مخاطبان‌ به تصویر می‌کشد؛ پزشکی که اهل شهرستان نور استان مازندران‌ اما حدود ۸ سال است در شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان طبابت می‌کند.

وی ابتدا برای گذراندن دوران سربازی راهی چابهار می‌شود اما پس از دوران خدمت به‌دلیل کمبود پزشک در منطقه و تعلق خاطری که به مردم آنجا پیدا کرده بود، در چابهار می‌ماند. صالحی در حال حاضر در کنار ویزیت رایگان اهالی روستاها و کپرنشینان حاشیه چابهار برای رفع نیازهای بهداشتی و عمرانی آنجا نیز تلاش می‌کند.

«محترم تخجم» سوژه سیزدهمین قسمت از «همسایه‌های خوب» است که دوشنبه ۱۹ دی‌ روی آنتن می‌رود، از تاسیس مدرسه «عشق» و آموزش رایگان به کودکان بازمانده از تحصیل در محله شوش تهران می‌گوید.

«محترم تخجم» یکی از خیران خوش‌فکر شهر تهران است که با تاسیس مدرسه‌ای به نام مدرسه «عشق» در محله شوش تهران به صورت رایگان کودکان بازمانده از تحصیل را آموزش می‌دهد. در حال حاضر حدود ۷۰ کودک در مدرسه «عشق» مشغول تحصیل هستند. همچنین همه معلم‌های مدرسه «عشق» به صورت داوطلب در مدرسه آموزش و سوادآموزی دانش آموزان را بر عهده گرفته‌اند.

این مدرسه به منظور بازداشتن کودکان از ترک تحصیل در مسایل آموزشی و فرهنگی از آن‌ها پشتیبانی و با برگزاری کلاس‌های فرهنگی-هنری و کمک آموزشی رویکردهای توانمندسازی آن‌ها را دنبال می‌کند.

نجات جنگل‌های هیرکانی سوژه چهاردهمین قسمت با عنوان «فرهاد مسعودی»ست که سه‌شنبه ۲۰ دی‌ مخاطبان این مجموعه مستند می‌توانند بیننده آن باشند.

فرهاد مسعودی، جنگل‌بان، اهل روستای سیاه رودبار از توابع شهرستان علی‌آباد کتول استان گلستان است که تاکنون به کمک اهالی روستا و با ابتکار و انجام راهکارهای جدید موفق به حفظ جنگل‌های هیرکانی و ذخیره گاه درخت سرخدار در منطقه شده است.

وی برای جلوگیری از قطع درختان تورهای طبیعت گردی و آموزشی برگزار و به معیشت اهالی روستا برای آن‌ها که به دنبال شغل مناسب و درآمد پایدار هستند، کمک می‌کند که دیگر نیازی به قطع درختان سرخدار و درآمد حاصل از قاچاق چوب آن نداشته باشند.

پانزدهمین قسمت این مجموعه مستند «روضه مقدس آل‌یاسین» نام دارد که قصه «خیریه باقیات» را برای مخاطبان بازگو می‌کند؛ خیریه‌ای متشکل از جوانان دهه هفتادی که همگی در «روضه مقدس آل‌یاسین» که روزهای جمعه برپا می‌شود، دور هم جمع می‌شوند.

مخاطبان در این قسمت با جوانانی آشنا می‌شوند که با وجود مشغله‌هایی‌ که دارند اما برای بهتر شدن حال خود و اطرافیانشان تلاش می‌کنند. این افراد در ماه و همین‌طور به مناسبات‌های مختلف بسته‌های غذایی آبرومند برای خانواده‌های نیازمند که در حاشیه شهر تهران سکونت دارند، تهیه می‌کنند. این قسمت چهارشنبه ۲۱ دی‌ روی آنتن می‌رود.

فصل‌ اول «همسایه‌های خوب» که در ۲۲ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای تولید شده، شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۹ از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار آن ساعت ۱۳ روز بعد است.