چراغ جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای فجر بعد از هفت سال وقفه در کرمانشاه روشن می‌شود

چراغ جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر بعد از هفت سال وقفه با حضور ۱۷ اثر نمایشی و همراهی ۲۲۹ هنرمند در استان کرمانشاه روشن خواهد شد.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر‌ یک به دبیری علی صفدری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با حضور 17 اثر نمایشی و همراهی 229 هنرمند از استان‌های شمال‌غرب، غرب و جنوب‌غرب به میزبانی کرمانشاه برگزار می‌شود.

جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر کرمانشاه از 7 تا 10 دی‌ماه سال جاری با حضور هنرمندان استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، ایلام، همدان، خوزستان و کرمانشاه برگزار می‌شود. هنرمندان سایر استان‌های کشور طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با حضور در استان‌های بوشهر، مازندران و فارس به عنوان دیگر میزبانان جشنواره منطقه‌ای تئاتر برای راه‌یابی به چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور

پیام کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی به بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور منتشر شد.

کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی به مناسبت برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور پیامی صادر کرد.

متن پیام بدین شرح است:

«تئاتر محفل گفت‌وگو و ارتباط است. تئاتر جلوه‌گاه تجمیع نظر و اندیشه است، تئاتر میدانگاه روایت عشق به مردم است و جشنواره‌های نمایش، رویدادگاه امن بروز و رویارویی اندیشه‌های سترگ بشری از دریچه جغرافیا، فرهنگ وآیین‌های قومی‌ست. جشنواره تئاتر منطقه‌ای، گردهمایی بزرگ فرهنگ، هنر، زبان و نگرش اقوام ایرانی است. رنگین کمانی از طیف‌های گسترده  نظری و خلاقیت‌های جوانان ایرانی را در خود جای می‌دهد. این جشنواره همواره مطالبه فعالان و هنرمندان تئاتری بوده است که با گذشت و فداکاری خویش به صحنه‌ ی تئاتر جان بخشیده‌اند.

اکنونبا احترام به اراده جوانان برومند تئاتر ایران که آن را جلوه گاه پرشور رویارویی عاشقانه اهالی تئاتر و تمرین مداوم وحدت و ماندن در کنار یکدیگر می‌دانند، جشنواره تئاتر منطقه‌ای پس از وقفه‌ای طولانی و در پی درخواست‌های مکرر و به حقِ خانواده بزرگ نمایش، به آغازی دیگر رسیده است. 

حال که پس از این وقفه و عبور از دالان‌های سخت و صعب به شروعی دیگر برای برگزاری این جشنواره رسیدیم، مفتخریم که  پاسخگوی نیاز، خواست و مطالبه هنرمندان استان‌ها بوده‌ایم که چشم و چراغ هنر تئاتر این دیارند. امید که در پرتو لایزال الهی و با روح اندیش‌ ورزی جاری در تفکر هنرمندانه اهالی تئاتر به اوجی دیگر از جنسی دیگرگون و با روایتی منبعث از روح جامعه دست یابیم. پیروز و مانا و استوار باشید. »

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق در اولین گام اجرایی خود به میزبانی استان کرمانشاه از 7 تا 10 دی‌ماه سال جاری با حضور ۱۷ گروه نمایشی و همراهی ۲۲۹ هنرمند از استان‌های شمال‌غرب، غرب و جنوب‌غرب کشور برگزار می‌شود.

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به جشنواره تئاتر منطقه‌ یک فجر 

علی صفدری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر یک به میزبانی این استان پیامی منتشر کرد.

 

علی صفدری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه به مناسبت برگزاری اولین بخش از بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور با عنوان جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر یک به میزبانی استان کرمانشاه پیامی صادر کرد.متن این پیام بدین شرح است:« بسم الله الرحمن الرحیم بسیار خرسندیم که فرصتی دست داد تا در گهواره تمدن ایران، میزبان جمعی هنرمندان و اهالی تئاتر کشور باشیم و این اتفاق را برای رشد فضای تئاتر استان به فال نیک می‌گیریم. هنر و هنرمند ابزارهایی برای تعالی، رشد و تربیت جامعه هستند که باید این ابزار قدرتمند را برای نفوذ در بین آحاد مردم و اثر گذاری بیشتر تقویت کنیم.هنر موثر هنری است که بتواند رابطه جدی با فرهنگ ایجاد کند و اثر بخشی اجتماعی هنر منوط به ایجاد ارتباط عمیق بین هنر و فرهنگ و جامعه است و اگر هنرمندی توانست با مردم ارتباط بگیرد طبیعتاً آثار او نیز ماندگار خواهند شد.هنر متعالی در اسلام، ابزاری ارزشمند برای نیل به اهداف الهی و نمایان‌سازی راه سعادت جامعه است که علاوه بر زندگی فردی، زندگی اجتماعی افراد را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
تئاتر و نمایش یکی از اصیل‌ترین هنرهای ما برای انتقال مفاهیم و ارزش‌هاست. یک هنر انسان‌ساز و تمدن‌ساز که اگر بتوانیم از ظرفیت‌های آن به خوبی استفاده کنیم، یقینا اثرات آن در جامعه جاری و ساری خواهد شد.جشنواره تئاتر فجر مناطق، فرصتی کم‌نظیر جهت هم‌افزایی بیشتر، انتقال تجربیات و تقویت زیرساخت‌های نمایشی استان‌ها است که علاوه بر آثار فراهم‌سازی امکان استفاده عموم مردم از این هنر، در زمینه توسعه عدالت فرهنگی و تمرکززدایی از مرکز نیز امری موثر خواهد بود.اینک که در آستانه سالروز شهادت سردار دل‌ها و جان فدای ملت ایران، حاج قاسم عزیز هستیم، امید داریم که جامعه هنری و نمایشی کشور در معرفی مفاخر، برجستگان جامعه و الگوهای اخلاقی مناسب، نقشی پر رنگ‌تر از گذشته ایفا کند.امید که این رویداد بزرگ هنری به خلق آثار فاخر، شناسایی استعدادها، تقویت زیرساخت‌های هنری و موجب استفاده هرچه بیشتر هنرمندان و هنردوستان کرمانشاهی بشود.»بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق در اولین گام اجرایی خود به دبیری علی صفدری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه از 7 تا 10 دی‌ماه سال جاری با حضور ۱۷ گروه نمایشی و همراهی ۲۲۹ هنرمند از استان‌های شمال‌غرب، غرب و جنوب‌غرب کشور در این استان برگزار می‌شود.

کوروش زارعی: 15 تا 20 اثر از جشنواره تئاتر مناطق به جشنواره تئاتر فجر راه می‌یابند

کوروش زارعی، دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به انتخاب بین ۱۵ تا ۲۰ اثر نمایشی حاضر در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق برای رقابت در بزرگ‌ترین ویترین نمایش کشور، از اجرای ویژه برنامه «رادیو جشنواره» و تلاش برای پوشش زنده تلویزیونی به‌منظور اطلاع‌رسانی از روند برگزاری این رویداد هنری خبر داد. 

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ،جشنواره تئاتر منطقه‌ای یکی از مراحل پایانی راه‌یابی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به شمار می‌آید که گروه‌های مختلف با ارائه آثارشان در این رویداد هنری به رقابت می‌پردازند.

این جشنواره در سال جاری پس از 7 سال وقفه،  با میزبانی چهار استان در مناطق مختلف کشور فعالیت خود را از سر می‌گیرد تا محلی باشد برای بهتر دیده شدن تلاش هنرمندان مناطق مختلف کشور و مسیری برای ورود آثار باکیفیت آن‌ها به معتبرترین جشنواره تئاتر ایران یعنی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر.

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور از روز چهارشنبه هفتم دی ماه به میزبانی استان کرمانشاه به عنوان اولین استان برگزارکننده این رویداد هنری میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان به تئاتر خواهد بود.

این موضوع بهانه‌ای شد تا درباره اهمیت برگزاری این رویداد هنری با کوروش زارعی، دبیر چهل و یکمین جشنواره ‌بین‌المللی تئاتر فجر به گفت‌وگو بپردازیم که در ادامه خواهید خواند.

کوروش زارعی، درباره احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر گفت: «جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر بیش از هفت سال از گردونه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خارج شده بود و از نظر من این موضوع، خسرانی بزرگ برای تئاتر شهرستان‌ها محسوب می‌شد. احیای این جشنواره درخواستی بود که با توجه به تقاضای بسیاری از هنرمندان و صاحب‌نظران عرصه تئاتر پس از دریافت حکم دبیری چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از جناب آقای دکتر کاظم نظری داشتم و خوشبختانه ایشان نه تنها با این درخواست موافقت کردند بلکه در تمامی مسیر راه‌اندازی این جشنواره همراه و پیشگام شدند تا چراغ این جشنواره پس از وقفه‌ای هفت ساله دوباره روشن شد.»

او ادامه داد: «برای برگزاری این رویداد با همراهی جناب آقای کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی سفرهایی به استان‌های مختلف سراسر کشور داشتیم و با جلساتی که با استانداران و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برگزار شد، استان‌های کرمانشاه، بوشهر، مازندران و فارس میزبانی بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور را بر عهده گرفتند.»

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به شرایط بودجه و ناآرامی‌های اخیر در سطح کشور افزود: «هنرمندان بسیاری به دلیل شرکت در جشنواره‌های تئاتر استانی، منطقه‌ای و فجر مورد تهدید و اتهام قرار گرفتند و افراد بسیاری از آن‌ها خواستند تا فعالیت‌های‌شان را تعطیل کنند اما بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور در چنین شرایطی با همکاری و همت اداره کل هنرهای نمایشی، ستاد چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، استانداری‌ها، شهرداری‌ها و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و هنرمندان و اهالی تئاتر احیا و راه‌اندازی شد.»

کوروش زارعی درباره روند برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور گفت: «اولین بخش از جشنواره تئاتر منطقه‌ای از هفتم تا دهم دی ماه به میزبانی استان کرمانشاه با همراهی ۱۸ گروه نمایشی و ۲۲۹ هنرمند برگزار خواهد شد و پس از پایان این رویداد در کرمانشاه، استان‌های بوشهر، مازندران و فارس براساس تقسیم‌بندی انجام شده میزبان هنرمندان سایر استان‌های کشور خواهند بود.»

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اینکه آخرین دوره جشنواره تئاتر مناطق در استان فارس و تنها یک هفته مانده به آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خواهد بود، ادامه داد: «قطعا زمانبندی فشرده جشنواره تئاتر مناطق کشور کار را برای تمامی دست‌اندرکاران سخت کرده است، با این وجود ما پذیرفتیم، سختی آن را به جان بخریم تا پس از سال‌ها چراغ تئاتر منطقه‌ای فجر روشن شود.»

زارعی نقش جشنواره تئاتر مناطق کشور را در ارتقای کیفی آثار برای حضور در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بسیار زیاد دانست و توضیح داد: «گروه‌های نمایشی از تیرماه برای حضور در جشنواره‌های تئاتر استانی آغاز به تمرین، آماده‌سازی و تولید آثارشان می‌کنند. در این میان برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای نیز باعث استمرار و تداوم تمرین آن‌ها می‌شود و این موضوع منجر به کاهش نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت آثار راه یافته به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خواهد شد.»

او ادامه داد: «پیش از احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای، روند حضور گروه‌ها برای شرکت در جشنواره بین‌المللی فجر به این شکل نبود و آن‌ها با ارسال فیلم آثارشان پس از شرکت در جشنواره تئاتر استانی تا زمان پذیرفته شدن برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تمرین نداشتند و پس از اعلام آثار از طرف دبیرخانه روزهای نزدیک به برگزاری جشنواره تمرین‌هایشان مجددا آغاز می‌شد. در حالیکه با احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای، تمرین‌های گروه تعطیل نخواهد شد و تا زمان حضور در جشنواره فجر ادامه خواهد داشت. قطعاً کیفیت اثری که نزدیک به هفت یا هشت ماه برای آن وقت صرف شده است نسبت به اثری که تنها دو ماه برای آن زمان گذاشته‌اند؛ بسیار متفاوت خواهد بود.»

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، جشنواره تئاتر منطقه‌ای را  محلی برای تبادل نظر هنرمندان معرفی کرد و گفت: «در حاشیه برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای، کارگاه‌ها و جلسات نقد و بررسی قرار داده‌ایم تا گروه‌ها پیش از آن که به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پیدا کنند، با نواقص و نکات مثبت آثارشان آشنا شوند.»

زارعی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از آثار شرکت‌کننده در جشنواره تئاتر مناطق کشور به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه خواهند یافت، گفت: «از بین تمامی آثار شرکت‌کننده در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور بین ۱۵ تا ۲۰ اثر برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.»

او ادامه داد: «نزدیک به دو دهه بود که ارسال مستقیم آثار به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از روند انتخاب آثار نمایشی حذف شده بود ولی خوشبختانه امسال آثاری به صورت مستقیم برای حضور در این رویداد معرفی شدند و قطعا در چهل و یکمین جشنواره‌بین‌المللی تئاتر فجر شاهد نمایش‌هایی تازه خواهیم بود که شور و هیجان را به هنرمندان، مخاطبان و منتقدان تئاتر باز خواهد گرداند.»

زارعی در پایان با اشاره به همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و  مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو در جهت پوشش‌دهی هرچه بیشتر روند برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور و چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: «در نظر داریم تا در برنامه‌ای به نام «رادیو جشنواره» از آغاز جشنواره تئاتر مناطق کشور تا پایان جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روزانه ۳ تا ۴ ساعت برنامه زنده رادیویی برای پوشش‌دهی اخبار جشنواره و نمایش‌های شرکت‌کننده داشته باشیم. به‌علاوه در تلاش هستیم تا یک گروه تلویزیونی در مناطق برگزارکننده جشنواره مستقر کرده و در طول مدت برگزاری جشنواره از هفتم دی ماه تا یازدهم بهمن ماه با ارتباط زنده تلویزیونی اطلاع‌رسانی گسترده و مناسب از روند برگزاری جشنواره داشته باشیم.»

جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجریک از 7 تا 10 دی‌ماه سال جاری به دبیری علی صفدری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با حضور هنرمندان استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، ایلام، همدان، خوزستان و کرمانشاه برگزار می‌شود.

هنرمندان سایر استان‌های کشور طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با حضور در استان‌های بوشهر، مازندران و فارس به عنوان دیگر میزبانان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور برای راه‌یابی به چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

پیام معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور

پیام محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور منتشر شد.

 محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور پیامی صادر کرد.

متن این پیام به این شرح است:

«انسان با قصه زنده است و با قصه زندگی می‌کند از حضرت آدم تا پیامبراکرم (ص) همواره قصه‌گویی و روایت‌پردازی یکی از راه‌های راهگشای هدایت بشری بوده است و بعدها تئاتر با بهره‌گیری از دیگر هنرهای زیبا و بر بنیاد ادبیات برای روایت قصه‌های خود ساختار جدیدی را آفرید که برترین و پر مخاطب‌ترین راه برای ارسال پیام شد. بنابراین خانواده شریف تئاتر نقش بسیار ارزشمندی در راهبری انسانی و معنوی جوامع داشته است و این‌گونه است که نمایش همیشه و در همه حال شریف و انسانی باقی می‌ماند. 

حال که به یمن تلاش‌های شما و توفیق الهی به سرآغاز بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور رسیده‌ایم این گردهمایی بزرگ را به شما عزیزان این خانواده بزرگ تهنیت گفته و امیدوارم همواره در راه ارتقای معنویات جامعه، توجه به شخصیت‌های تأثیرگذار تاریخ کشور و اسلام و نقد شایسته رویدادهای اجتماعی گام بردارید.»

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور در اولین گام اجرایی خود به دبیری علی صفدری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه از هفتم تا دهم دی ماه سال جاری با حضور 17 گروه نمایشی از استان‌های شمال‌غرب، غرب و جنوب‌غرب در استان کرمانشاه در حال برگزاری است.

 برگزیدگان بیست و هفتمین جشنواره تئاترفجر منطقه‌ یک( کرمانشاه) معرفی شدند

آیین اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره تئاترفجر منطقه‌ یک( کرمانشاه) پس از سه روز برگزاری در این استان با معرفی چهار اثر نمایشی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به کار خود پایان داد.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی جشنواره ، آیین اختتامیه  بیست و هفتمین جشنواره تئاترفجر منطقه‌ یک( کرمانشاه) صبح امروز شنبه دهم دی ماه ساعت ۱۰ صبح با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، علی صفدری مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمانشاه و دبیر جشنواره تئاتر منطقه یک کرمانشاه، کوروش زارعی دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، داوران، هنرمندان و جمعی از اهالی رسانه در تالار تئاتر شهر کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، علی صفدری، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه و دبیر جشنواره منطقه‌ای یک با ابراز خرسندی از اینکه پس از 7 سال استان کرمانشاه اولین میزبان جشنواره‌های منطقه ای فجر بوده است، گفت: «در این دوره ما میزبان حدود 250 هنرمند از 9 استان کشور بودیم. منطقه اول کرمانشاه بود واستان‌های بوشهر، مازندران و فارس دیگر میزبانان این رویداد هنری، ارزشمند و پر شور و نشاط هستند.»

او در ادامه از کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی کشور تشکر کرد که با تلاش و پیگیری چراغ را تئاتر روشن کرده است و ادامه داد:«دو ماه است که به همراه همه همکاران‌مان تلاش کردیم میزبان شایسته‌ای برای شما باشیم و امیدواریم با خاطرات خوبی به استان خودتان بازگردید و کاستی‌های این رویداد را برما ببخشید.»

علی صفدری با اشاره به این در این جشنواره 17 اثر نمایشی اجرا شد، افزود:«به گفته داوران در مجموع آثار ارزشمندی اجرا شده است که با توجه به رکود دوران کرونا و کم شدن فعالیت‌های هنری، اتفاق خوشایندی است.»

او ادامه داد: «فکر می‌کنم در این دوره یکی از بهترین جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر فجر رقم خواهد خورد.»

دبیر این جشنواره گفت: «اینجا استان کرمانشاه است که مردمان آن 8 سال در دوران دفاع مقدس جانانه از خاک و مرزو بوم خود دفاع کردند. در همین استان جنگ شروع شد و در همین استان هم به پایان رسید. کرمانشاه زادبودم دلاور مردان و شیرزنان ایران زمین است. استانی که علما و بزرگان بسیاری را تقدیم کشورش کرده است وهمچنان هنرمندان و پیشکسوتان زیادی دارد.»

او افزود: «این چند روز که از نزدیک شاهد فعالیت و جنب و جوش شما بودم متوجه شدم که تئاتر یک هنر فاخر، عظیم و ارزشمند است که در آن همبستگی، شور و انگیزه و نشاط وجود دارد. هنرمندی که برای نشاط مردمش، کشورش و هویت ملی‌اش آن هم در تمامی شرایط و سختی‌ها تلاش می‌کند؛ شایسته تقدیر است.»

کوروش زارعی، دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دیگر سخنران این مراسم ضمن عرض خداقوت به تمامی هنرمندان و دست‌اندرکاران جشنواره گفت: «قدردان شما هستم که در این شرایط در میدان ماندید و جهادگرانه و ایثارگرانه، کارهای نمایشی خود را برای حضور در جشنواره تئاتر منطقه‌ای کرمانشاه آماده کردید تا پس از حضور در این رویداد در جشنواره بین‌المللی فجر بدرخشید و با آثارتان هنرنمایی کنید.»

او افزود:«شما تلاش کردید تا پایتخت‌نشینان بدانند در استان‌های کشور چه استعدادهای درخشانی وجود دارد و تهران، تنها پایتخت تئاتر کشور نیست و آثاری که خلق کردید در یاد همه خواهد ماند.»

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ادامه داد: «همه گروه‌ها برای رسیدن به این مرحله چندین ماه زحمت کشیده‌اند و داوران آثار را از لحاظ تکنیکی، ساختاری و محتوایی به واسطه تجربه علمی و عملی خودشان انتخاب می‌کنند و به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی می‌کنند.»

زارعی در پایان گفت: «قطعا همه می‌دانند، هر ۱۷ اثر نمایشی که در این جشنواره شرکت کرده‌اند، نمی‌توانند در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شرکت داشته باشند. این به معنای بی‌ارزش بودن کار شرکت‌کنندگان نیست. همه آثار درجه یک هستند اما این جبر جشنواره‌هاست که تنها می‌توانند میزبان چند اثر باشند. قطعاً کار همه شما خوب و تاثیرگذار است و اثر خود را بر جامعه تئاتر می‌گذارد.»

در ادامه آیین اختتامیه، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی ضمن قدردانی از مسئولان و هنرمندان استان کرمانشاه برای میزبانی نخستین جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر گفت: «از همه مهمانانی که از استان‌های سراسر کشور در این جشنواره حضور داشتند و هنرنمایی کردند، تشکر می‌کنم.»

او ادامه داد: «امیدوارم این خدمت اجتماعی که در استان کرمانشاه صورت گرفت، همچنان با حمایت‌های مسئولان و نهاد های فرهنگی این استان ادامه پیدا کند و ما شاهد اتفاقات خوبی باشیم.»

مدیرکل هنرهای نمایشی افزود: «با توجه به اینکه زیرساخت‌های استان کرمانشاه بد نیست و گروه‌های خوب و هنرمندان پیشکسوت نازنینی دارد که سالیان سال عمرشان را برای تئاتر این استان و کشور گذاشته‌اند؛ امیدوارم بتوانیم شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش این استان و هنرمندان عزیز آن باشیم.»

کاظم نظری با تاکید بر اینکه تئاتر استان‌ها برای اداره کل هنرهای نمایشی اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: «همه همکارانم به ویژه مدیرهماهنگی امور استان‌ها، آقای حسن رونده در حال برنامه‌ریزی به‌منظور حمایت‌های متداوم از تئاتر استان‌ها هستند تا شاهد شکوفایی هرچه بیشتر هنرمندان استانی باشیم.»

پس از این، محمدطیب صحرایی، استاندار کرمانشاه با بیان اینکه امیدواریم تا بعد از پایان روزهای کرونا بدون دغدغه‌ بتوانیم‌ شاهد برگزاری رویدادهای هنری بهتر و بزرگ‌تری باشیم، گفت: «همه می‌دانیم در تاریخ بشر هزاران هزار انسان آمده و رفته‌اند که هیچ اثری از خود به جا نگذاشته‌اند و در مقابل افرادی نیز یادگارهای تلخ و شیرینی از خود به جا گذاشته‌اند. بخشی از این یادگارها با هنر عجین شده است؛ به عبارتی هنرمندان  کسانی هستند که زندگی‌شان را در طول زمان برای مردم زمانه و آیندگان در تمامی ابعاد گسترش می‌دهند.»

بخش دیگر این رویداد هنری با تجلیل از هنرمندان و دست‌اندرکاران فعال در برگزاری جشنواره تئاتر استانی و منطقه‌ای یک کرمانشاه ادامه پیدا کرد.

محمد منتظرحجت (مدیرکل صدا و سیما)، نادر نوروزی (شهردار کرمانشاه)، افشین آزادی (رییس حوزه هنری استان کرمانشاه)، مهدی احمدی (مدیر اتوبوسرانی سازمان حمل و نقل کرمانشاه) و داریوش گراوندی، هواس پلوک، نجات میرزایی، نعمت‌الله اسدی‌مرام، جمال برفی، شهریار انصاری، سعید نوروزی، افشین کهوری از جمله هنرمندان پیشکسوت استان کرمانشاه بودند که در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند.

در ادامه از علی زیستی، بهزاد اسکندری، محمدسعید فرازمند، مجتبی مرادی، بیژن مرادی، مریم‌االسادات موسوی، سعید نوروزی و بهاره کرمی نیز به نمایندگی گروه‌های نمایشی این استان کرمانشاه که در جشنواره تئاتر استانی کرمانشاه حضور داشتند،  تقدیر و تشکر شد.

سعید نوریان و روح‌الله صالحی از  استانهای اردبیل و همدان دیگر افرادی بودند که به  واسطه حضور فعال خبری  در پرتال ایران تئاتر  در این مراسم تجلیل شدند.

در پایان آیین اختتامیه جشنواره تئاتر منطقه‌ای یک کرمانشاه، احمد جولایی بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

هیات داوران جشنواره تئاتر منطقه‌ای یک کرمانشاه متشکل از تاجبخش فنائیان، احمد جولائی، محمدرضا آزاد، حسینعلی رشوندی و سیدمصطفی موتورچی، اسامی منتخبان این رویداد هنری را به شرح زیر اعلام کردند:

بهترین بروشور

جایزه بهترین بروشور به محمد منوچهری برای طراحی پوستر و بروشور نمایش «بیگانه‌ای در خانه» اهدا شد.

طراحی لباس

جایزه بهترین طراحی لباس به زهره جلیلی موعز برای نمایش «مانداک» اهدا شد.

بخش طراحی نور

هیئت داوران با تشکر از وحید خداپرست برای طراحی نور نمایش «لابیرنت» بهترین طراحی نور جشنواره را به فرشته آقارزی برای نمایش «مانداک» اهدا کرد.

بخش موسیقی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به کمال مرادپور برای موسیقی نمایش « آخرین نامه» اهدا شد.

جایزه بهترین موسیقی نیز به سجاد غفوری و جابرغفوری برای موسیقی نمایش« مانداک» رسید.

بهترین طراحی صحنه

جایزه بهترین طراحی صحنه به محمد قاسمی برای طراحی صحنه نمایش «مانداک» اهدا شد.

تقدیر بخش بازیگری زن

هیات داوران از مینا عبادی برای نمایش «خیر نبینی سعیده» و فاطمه کُهزادیان برای نمایش «عروس جنگ» تقدیر کردند.

رتبه سوم بازیگری زن

جایزه و لوح تقدیر به سپیده مهرابی برای بازی در نمایش «رومانی» رسید.

رتبه دوم بازیگری زن

جایزه و لوح تقدیر به نسرین هوشیار برای بازی در نمایش «بیگانه در خانه» اهدا شد.

رتبه برگزیده بازیگری زن

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به ماهرخ رفیع‌زاده برای بازی در نمایش «لابیرنت» رسید.

تقدیر بازیگری مرد

لوح تقدیر و جایزه نقدی به کمال امین برای بازی در نمایش «داستان‌میان رودان» رسید.

لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیرعلی علیشاه برای بازی در نمایش «بیگانه در خانه» اهدا شد.

رتبه سوم بازیگری مرد

لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمد قاسمی برای بازی در نمایش «مانداک» اهدا شد.

رتبه دوم بازیگری مرد

لوح تقدیر و جایزه نقدی به امیر مهروند برای بازی در نمایش «آخرین نامه» رسید.

برگزیده بازیگری مرد

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به پدرام رحمانی برای بازی در نمایش «لابیرنت»

تقدیر نمایشنامه‌نویسی

هیئت داوران در این بخش از مهرداد کوروش‌نیا برای نویسندگی نمایشنامه «آخرین نامه» تقدیر کرد.

رتبه سوم نمایشنامه‌نویسی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به محمد قاسمی برای نویسندگی نمایشنامه «مانداک» رسید.

رتبه دوم نمایشنامه‌نویسی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به عارف مهتاب برای نویسندگی نمایشنامه «بیگانه در خانه» اهدا شد.

برگزیده نمایشنامه‌نویسی

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار این بخش به پدرام رحمانی برای نویسندگی نمایشنامه «لابیرنت» رسید.

بخش کارگردانی

هئیت داوران در بخش کارگردانی رتبه سوم مشترک را به یاشار منوچهری برای کارگردانی نمایش «بیگانه درخانه» و مهسا بایرامزاده برای نمایش «آخرین نامه» اهدا کرد.

رتبه دوم کارگردانی

لوح تقدیر و جایزه نقدی به پدرام رحمانی برای کارگردانی نمایش «لابیرنت» اهدا شد.

برگزیده کارگردانی

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به محمد قاسمی برای کارگردانی نمایش «مانداک» اهدا شد.

نمایش‌های برگزیده جشنواره منطقه‌ای یک کشور(کرمانشاه) به منظور جهت شرکت در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بدین شرح است:

1-نمایش «مانداک»

2- نمایش «لابیرنت»

3- نمایش «بیگانه درخانه»

4 نمایش «آخرین نامه»