به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی شبکه پنج سیما، مستند «هزار و دوازده» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امیرحسین خلیلی سه شنبه ۶ دی ماه ساعت ۲۰ از قاب شبکه پنج سیما پخش می شود.

این مستند روایتی از تشییع با شکوه و خاکسپاری پیکر شهید حاج‌قاسم سلیمانی است که به مدت ۴۵ دقیقه تقدیم روانه آنتن می‌شود.

«هزار و دوازده» روایتگر بدرقۀ باشکوه مردم کرمان به‌ عنوان زادگاه و آرامگاه شهید سلیمانی است و تلاش می‌کند بخشی از احساسات مردم این شهر را با زبانی شاعرانه و فرامتن به مخاطبان منتقل کند.

این زبان شاعرانه برگرفت و رو گرفتی از متن مستندهای شهید سید مرتضی آوینی و «روایت فتح» است که در رثای شهدا و رزمندگان دفاع مقدس بود.

در بخشی از متن گفتار فیلم چنین آمده است: «راه‌ها شریان‌هایی هستند که خون حیات را در شهر می‌دوانند. از بلندگوهای خیابان آزادی کرمان، نوحه پخش می‌شود و از کوچه‌ پس‌ کوچه‌های اطراف، تا پنهان‌ترین زوایای خیابان را پر می‌کند. نوحه‌ها، وقتی از داغ حاج‌ قاسم، راه به داغ عظیم کربلا می‌برَد، تا عمق وجود انسان نفوذ می‌کنند. کرمانی‌ها مهمان‌نوازند، وقتی میزبانِ مشایعت‌کنندگانِ حاج‌ قاسم باشند، مهمان‌ نوازی شان بیشتر است. موکب بَمی‌ها اینجاست، بهترین خرما هایشان را پیشکش آورده‌اند. موکب، نذر خرما و اجتماع انسانی، چه یادآوریِ روشنی در خود دارد! یادآور اربعین».