نخستین کنگره ملی شهدای غواص با شناخت برترین‌ها در جشنواره‌های فرهنگی، ادبی و هنری به کار خود پایان داد.

به گزارش پلاتو هنر؛ بخش جشنواره‌ای این کنگره در پنج رشته ادبی (شعر، داستان و پادکست)، عکس خلاق، فیلم، رسانه و پوستر برگزار شد.

بخش فیلم
در مراسم پایانی بخش جشنواره‌ای این کنگره، تندیس و دیپلم افتخار از سوی هیات داوران جشنواره فیلم در بخش های مختلف به بهترین فیلم داستانی را به فیلم کوتاه داستانی «برای او»، بهترین فیلم مستند را به فیلم مستند «ستارگان خلیج فارس»، بهترین کارگردانی مستند را به «خاطرات ما»، بهترین کارگردانی داستانی به فیلم «رنگ آب»، بهترین ایده و فیلمنامه به «کربلای ۹۴» و تقدیر ویژه را به فیلم کوتاه داستانی مادرانه تر اعطا کردند.

بخش عکاسی خلاق
براساس نتایج داوری، هادی دهقان پور از خراسان رضوی، امیر حسین کمالی از اصفهان، سید علی رضویان از استان کردستان به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم، ستاره سرداری از تهران و ابوالفضل میر لشکری از خراسان رضوی هر ۲ به عنوان شایسته تقدیر بخش عکاسی خلاق شناخته شدند و مجموعه عکس امیر حسین یگانه از هرمزگان نیز به عنوان برگزیده این بخش انتخاب شد.

بخش پوستر
داوران بخش پوستر این جشنواره هیچ اثری را شایسته رتبه اول اعلام نکرده و مهدی جهانبخش و ایمان پژنگ به ترتیب رتبه های دوم و سوم و شقایق موسوی نیز جایزه تقدیری این رشته را از آن خود کردند.

جشنواره رسانه
در جشنواره رسانه نیز براساس نتایج داوری رتبه اول رشته گزارش به الناز عباسیان از روزنامه همشهری تهران و جایزه اثر برگزیده به نجمه حسنی از خبرگزاری ایرنا استان کرمان و در رشته گزارش ویدئویی این جشنواره رتبه های برتر و برگزیده به ترتیب به زینب دیوارگر از خبرگزاری صدا و سیمای استان مازندران و فاطمه ادهم از خبرگزاری صدا و سیمای استان مازندران رسید.
همچنین در داوران رشته مصاحبه هیچ کدام از ارسال آثاری بخش مصاحبه را شایسته دریافت عنوان برتری ندانستند اما جایزه عنوان برگزیده را به صورت مشترک به زهرا قزلسفلی از خبرگزاری ایرنا استان گلستان و زینب تاج الدینی از خبرگزاری ایمنا اصفهان اعطا کردند و در بخش خبر این جشنواره نیز هیچ کدام از آثار شایسته دریافت عنوان برتر و برگزیده نشد و اثر فرنگیس حمزه ای ماشاری از هرمزگان به عنوان شایسته تقدیر شناخته شد.

بخش شعر
داوران بخش شعر جشنواره ادبی نیز هیچ کدام از آثار رسیده را شایسته رتبه اول اعلام نکردند اما جایزه رتبه دوم را به صورت مشترک به میثم داوودی و محسن کاویانی هر ۲ از قم اعطا کردند و الهه بیات مختاری از خراسان رضوی و رضا نیکوکار از گیلان نیز به صورت مشترک عنوان سوم این بخش را کسب کردند. آرش پور علی زاده از گیلان جایزه تقدیری و علی اکبر اسدیان از هرمزگان (کیش)جایزه بخش دانش آموزی بخش شعر جشنواره ادبی را از آن خود کردند.

همچنین در بخش داستان کوتاه جشنواره ادبی نیز صدیقه ارزبین از مازندران، مصطفی توفیقی از خراسان رضوی، اسماعیل محمدپور از گیلان به ترتیب به عنوان رتبه های اول تا سوم و اسما دلبری از خراسان رضوی جایزه بخش تقدیری و دنیا اسکندرزاده از تهران جایزه بخش دانش آموزی را از هیات داوران دریافت کردند.

همچنین برگزیدگان بخش پادکست جشنواره ادبی نیز شامل علی اکبر اسدیان از هرمزگان (کیش) رتبه اول، یاسین اکبر پور از هرمزگان رتبه دوم، فاطمه اصغری اعلایی از تهران رتبه سوم، مرضیه قوهستانی از استان فارس به عنوان شایسته تقدیر و مانا رحیمی از هرمزگان(کیش) دارنده مقام ویژه دانش آموزی شد.

طبق اعلام دبیرخانه اجرایی کنگره ملی معبر عشق ۶۵ اثر از ۱۱۲ اثر ارسال شده به جشنواره پوستر ، ۱۴۳ اثر از ۱۵۰ اثر ارسال شده به جشنواره عکس، تمام ۶۵ اثر ارسالی به بخش فیلم، ۱۴۸ اثر از ۱۸۰ اثر رسیده به بخش جشنواره، ۱۰۵ قطعه از ۱۹۸ اثر ارسالی به بخش شعر و تمام ۲۸ پادکست ارسالی در این مرحله مورد قضاوت داوران قرار گرفتند.

هیات داوران جشنواره های سراسری و مسابقات محلی دانش آموزی که از صاحب نظران رشته های مختلف کشور تشکیل شده است در بخش های تخصصی آثار را به مرحله داوری گذاشته و برترین های هر بخش را انتخاب کردند.

رسول صدر عاملی، محمد علی باشه آهنگر و محمد رضا شریفی‌نیا داوران بخش فیلم کوتاه، بهداد صالحی، عادل صدر ممتاز و محمد رضا شریفی نیا داوران بخش پوستر و ساتیار امامی، جاسم غضبانپور و محمد مهدی رحیمیان داروان بخش عکس خلاق این کنگره هستند. اساتیدی همچون عبدالجبار کاکایی، فریبا یوسفی داوری بخش شعر، سید حسن متولیان، ابراهیم حسن بیگی و داوران بخش داستان و وحید سمنانی، نیز داوران بخش پادکست جشنواره ادبی هستند.

هیات داوران جشنواره رسانه کنگره ملی شهدای غواص جزیره کیش نیز متشکل از علیرضا کتابدار، گیتا علی آبادی، ستاره درخش، مجید سلمیانی نژاد، شیروان یاری و مهدی هوشیار است. نخستین کنگره شهدای غواص جزیره کیش با حمایت مالی از سوی بخش خصوصی و سرمایه گذاران جزیره کیش، حمایت های معنوی و همکاری سازمان منطقه آزاد کیش و همت جمعی از اصحاب رسانه کیش برگزار می شود و هر یک از جوامع جزیره از جمله سرمایه گذاران، هتل داران، حمل و نقل، پذیرایی، رسانه ها و فعالان فرهنگی و هنری در برگزاری و حمایت از این کنگره ملی سهیم شده اند.

آیین اختتامیه این کنگره ملی با حضور سرداران جنگ تحمیلی، خانواده‌های شهدا و رزمندگان غواص دفاع مقدس و مسوولان کشوری، لشکری در مرکز بین المللی همایش های جزیره کیش برگزار شد و در آن علاوه بر برگزیدگان جشنواره‌ها و مسابقات سراسری، رتبه های اول مسابقات ورزشی ملی غواصی آزاد و اسکوبای ایران نیز تجلیل شدند.