«باراک اوباما» رییس جمهور سابق آمریکا فهرستی از ۱۷ فیلم برتر محبوبش در سال ۲۰۲۲ میلادی را با حضور دو ۲ فیلم ایرانی منتشر کرد.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ایسنا، «باراک اوباما» طبق روال سال‌های اخیر، فهرستی از ۱۷ فیلم منتخب خود را در سال ۲۰۲۲ را منتشر کرد و دو فیلم «قهرمان» به کارگرانی اصغر فرهادی و «جاده خاکی» نخستین ساخته بلند پناه پناهی هم در این فهرست حضور دارند.

فهرست کامل شامل «فبلمنز» از «استیون اسپیلبرگ»، «تصمیم به ترک کردن» ساخته «پارک چان ووک»، «پادشاه زن» به کارگردانی «جینا پرینس بایتوود»، «افترسان» از «شارلوت ولز»، «امیلی جنایتکار» ساخته «جان پاتون فورد»، «مامان کوچک» از «سلین سیاما»، «فرزند» به کارگردانی «مارگارت براون»، «اتفاق» از «اودری دیوان»، «تا» به کارگرانی «چینونیه چوکو»، «همه چیز همه جا به یکباره» ساخته مشترک «دانیل کوان» و «دانیل شاینرت»، «رئیس خوب» به کارگردانی «فرناندو لئون د آرانوآ»، «ماشین منو بران» از «ریوسوکه هاماگوچی»، « قهرمان» اصغر فرهادی، «جاده خاکی» پناه پناهی، «تار» ساخته «تاد فیلد» و «پس از یانگ» از «کوگونادا» می‌شود.

فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی با بازی امیر جدیدی و محسن تنابنده نخسین نمایش جهانی خود را در جشنواره سال گذشته کن تجربه کرد و توانست جایزه ویژه هیات داوران را به خود اختصاص دهد. فیلم «جاده خاکی» هم با نقش‌افرینی حسن معجونی، پانته‌آ پناهی و بهمن ارک که اولین فیلم بلند پناه پناهی است نیز در بخش دو هفته کارگردانان کن ۲۰۲۱ تجربه کرد و در ادامه جایزه بهترین فیلم جشنواره لندن را به خود اختصاص داد.