به گزارش پلاتو هنر به نقل از مهر، سعید کریم‌زاده کارگردان نمایشنامه خوانی «لوکوموتیو» که ۲۴ و ۲۵ آذر ماه در پردیس تئاتر شهرزاد اجراخوانی می شود در گفتگو درباره دلیل انتخاب نمایشنامه خوانی در بین گونه‌های مختلف نمایش برای اجرا عنوان کرد: نمایشنامه خوانی به ظاهر از نمایش یا تئاتر کاری آسان تر جلوه می‌کند ولی به همان اندازه می‌تواند چالش برانگیز باشد هم برای مردمی که گاه میان دیده هایشان، ناخودآگاه نیاز به شنیدن هم پیدا می‌کنند و هم برای هنرمندانی که خود را آماده برای اجرای این نوع آثار می‌کنند.

 ادامه داد: اما دلیلی که باعث شد بنده از بین گونه های مختلف نمایشی، نمایشنامه خوانی را انتخاب کنم فقط برای کسب تجربه بیشتر و بهتر در مسیر رشد هنر فن بیان بود چون معتقدم انسان ها می‌توانند از طریق زبان با هم تعامل داشته باشند.

کریم زاده درباره علت انتخاب متن «لوکوموتیو» برای اجرای نمایشنامه‌خوانی‌ گفت: متون زیادی در پی چند ماه گذشته در ذهن من ورق می‌خوردند و پس از چرخش و جستجو در سبک های مختلف مانند سوررئال، ابزورد، رئال، کلاسیک و … در نهایت به نمایشنامه «لوکوموتیو» رسیدم که جدای از دوستی نزدیک و شناختم از رضا ‌کنگازیان نویسنده این اثر و آثاری که با این متن تولید شده و بنده هم افتخار همکاری در این آثار را داشتم، دلیل دیگری که این متن را انتخاب کردم این بود که در سبک رئالیسم جادویی کمتر متنی هست که چنین مخاطب را غرق در فضای روزمرگی زندگی خود کند و با این صراحت از ویژگی های روان شناختی زیادی که در شخصیت پردازی این داستان روایت می‌شود، استفاده کند و یکی از اصلی ترین دلایل همذات پنداری مخاطب با «لوکوموتیو» همین موضوع است.

او درباره سختی‌های کارگردانی این اثر و آوردن این اجرا از اصفهان به تهران بیان کرد: خوشبختانه با تیم پر قدرت و حرفه ای «لوکوموتیو» سختی کار خیلی کمتر از چیزی شد که در تصور من بود. اجرا رفتن در پردیس تئاتر شهرزاد نیز برایم تجربه بزرگی بود که البته طی مسیر کردن این برنامه اجرایی مشکلات خودش رو هم به همراه داشت از تمرینات گروه در اصفهان و هماهنگ کردن برنامه های اجرا در پایتخت تا مشکلات اجرایی و فروش بلیت در این روزهای سخت جامعه.

کریم زاده در پاسخ به اینکه چرا مخاطب باید به دیدن این اثر بنشیند و هدف وی از این اجرا انتقال چه مفهوم یا مضمونی است، توضیح داد: هیچ بایدی برای مخاطب وجود ندارد، مخاطب می‌تواند تابوهای ذهن نویسنده یا کارگردان را برای نشستن و ادامه دادن تا پایان بشکند.

او در پایان صحبت هایش یادآور شد: مسئله ای که در مورد «لوکوموتیو» وجود دارد رویاگونه بودن داستان است، همین که مخاطب برای لحظاتی غرق در رویای نویسنده بشود کافی است و مقصود بنده هم دقیقا همین همسو شدن با متن بوده است.

«لوکوموتیو» به نویسندگی رضا ‌کنگازیان و کارگردانی سعید کریم‌زاده پنجشنبه و جمعه ۲۴ و ۲۵ آذر ساعت ۲۰:۳۰ در سالن شماره سه پردیس تئاتر شهرزاد نمایشنامه‌خوانی خواهد شد.

ثنا عابدی، آوا ‌آزاد، احسان شاه‌کرمی، یاسین اروجی، فرشاد کریمی، فریماه صفری و سعید ‌کریم‌زاده اجراخوان‌های این اثر هستند.

در خلاصه نمایشنامه آمده است: شما مسافرین واگن آخر این قطار جادویی هستید و در انتها باید انتخاب کنید. درهای سمت چپ یا راست؟

آیلار ربیعی صحنه‌خوان، رضا ‌کنگازیان مشاور کارگردان، ماریان مؤید دستیار کارگردان و برنامه‌ریز، نیما ‌همتی موسیقی، سحر فولادی عکاس، علی مزروعی گرافیست و صدرا ‌صباحی روابط‌ عمومی پروژه هستند.