پلاتو هنر


مهمترین اخبار روز چهارم شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت

در حال به روزرسانی…
امروز چهارشنبه در چهارمین روز از برگزاری شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» 37 مستند نمایش داده می‌شوند.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، امروز چهارشنبه 23 آذر‌ماه، هفت سالن پردیس سینمایی ملت با اکران آثار راه‌یافته به شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، میزبان علاقه‌مندان سینمای مستند است.

براساس جدول اکران فیلم‌ها در روز چهارم جشنواره، سالن شماره یک ملت از ساعت 14 تا 16 میزبان اکران فیلم‌های «جای زخم جنگ» به کارگردانی عرفان علی‌حسن‌زاده و «بلوار اتحاد» به کارگردانی صادق زارع در بخش «نیمه‌بلند» مسابقه ملی، ساعت 16 تا 18 فیلم «امین‌الضرب» به کارگردانی جمشید بیات ترک در بخش «بلند» مسابقه ملی، ساعت 18 تا 20  اکران فیلم «آقا نعمت» به کارگردانی علی تک روستا در بخش «بلند» مسابقه ملی و بین‌الملل، ساعت 20 تا 22 اکران فیلم «قرار روز شانزدهم» به کارگردانی سید محمداحسان اصغرزاده در بخش «بلند» مسابقه ملی و «جایزه شهید آوینی» خواهد بود.

سالن شماره 2 از ساعت 14 تا 22 در چهار سانس میزبان اکران فیلم‌های مستند شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» خواهد بود. در سالن شماره 2 از ساعت 14 تا 16، فیلم «آبی روشن» به کارگردانی ابوالفضل توکلی در بخش «خارج از مسابقه» روی پرده می‌روند. همچنین سالن شماره 2 ساعت 16 تا 18 میزبان سه فیلم «یک قایق روی دریا» به کارگردانی آرمان قلی‌پور دشتکی، «ماراتن به سوی خط باریک قرمز» اثر کتایون جهانگیری، «سامورایی‌ها در کردستان» ساخته مصعب عباسی سر، سرکوت نیکدل در بخش «کوتاه» مسابقه ملی است.

ساعت 18 تا 20 نیز فیلم مستند «اسپانک» به کارگردانی محمدرضا خوش‌فرمان از بخش «نیمه بلند» مسابقه ملی و بین‌الملل روی پرده سالن شماره 2 پردیس سینمایی ملت می‌رود. همچنین فیلم مستند «6410 روز اسارت» به کارگرانی زهره نجف‌زاده از ساعت 20 تا 22 در بخش «جایزه شهید آوینی» جشنواره «سینماحقیقت» روی پرده این سالن می‌روند.

سالن شماره 9 امروز 23 آذرماه از ساعت 16 تا 18 میزبان اکران چهار فیلم «دیروز، امروز، فردا» اثر آورهان دده، محصول مشترک کشورهای ترکیه، لبنان، سوریه و سودان، «یوستاپیا» اثر دنیسا پاروبکوا، محصول کشور اسلواکی، «مدار چهل و پنجم» اثر لارنس ابوحمدان، محصول کشور عمان، «و سپس دریا را سوزاندند» اثر ماجد الرحیمی، محصول کشور قطر در بخش «کوتاه» مسابقه بین‌الملل خواهد بود. درنهایت فیلمهای «لانه پرستوها» ساخته نرگس شکیبافر و مهرگان درستکار و «ناتمامی» ساخته عاطفه صبور ساعت 20 تا 22 از بخش خارج از مسابقه در سالن شماره 9 پردیس سینمایی ملت به نمایش درمی‌آید.

فیلم‌های «موج فراگیر» اثر سیمونه پیزی، محصول کشور ایتالیا، «خواکین پسرعموی من» اثر لوسیانو گیاردینو، محصول کشور آرژانتین ساعت 14 تا 16 در بخش «نیمه‌بلند» مسابقه بین‌الملل، «زندگی فولادی» اثر انوئل باوئر، محصول کشور پرو ساعت 16 تا 18 در بخش «بلند» مسابقه بین‌الملل و فیلم «لینچ- اوز» اثر الکساندر او فیلیپ، محصول آمریکا که در بخش «پرتره» شرکت دارد ساعت 18 تا 20 در سالن شماره 10 پردیس سینمایی ملت به نمایش در می‌آیند. درنهایت فیلم «طلوع آرورا» اثر اینا ساهاکیان، محصول مشترک ارمنستان، آلمان و لیتوانی از بخش «نمایش ویژه» ساعت 20 تا 22 روی پرده می‌رود.

همچنین سالن شماره 6 پردیس سینمایی ملت در روز چهارم از شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» از ساعت 14 تا 16، فیلم «کوهستان بی‌صدا» به کارگردانی فرود عوض‌پور در بخش «بلند» مسابقه ملی روی پرده می‌رود. همچنین ساعت 16 تا 18 این سالن میزبان فیلم «سه نهزارم» به کارگردانی بهروز نورانی‌پور در بخش «بلند» مسابقه ملی و «جایزه شهید آوینی» است. ساعت 18 تا 20 نیز 2 فیلم مستند «راه پر ستاره» به کارگردانی احمد سیدکشمیری و «شهر گمشده» ساخته مهدی افشارنیک از بخش «نیمه بلند» مسابقه ملی روی پرده سالن شماره 6 پردیس سینمایی ملت می‌رود. همچنین فیلم مستند «قانماز» به کارگرانی علی قاسمی و جعفر موسوی از ساعت 20 تا 22 در بخش «بلند» مسابقه ملی جشنواره «سینماحقیقت» روی پرده این سالن می‌رود.

سالن شماره سه ملت از ساعت 16 تا 18 میزبان اکران فیلم «علی موسیو» به کارگردانی مسعود میر در بخش «نیمه‌بلند» مسابقه ملی، ساعت 18 تا 20 سه فیلم «مه‌لقا» به کارگردانی مریم جمالی، «سنگ‌های مرز» اثر روح‌الله اکبری و «فرش عرش» ساخته روح‌الله توکلی در بخش «کوتاه» مسابقه ملی و ساعت 20 تا 22 فیلم‌های «اصیل» اثر سعید آلبوعبادی و «روایت فرهت» ساخته امیراطهر سهیلی خواهد بود.
و در پایان سالن شماره چهار میزبان چهار فیلم خارجی خواهد بود که از ساعت 14 تا 16 فیلم «سرگیجه» اثر هاروئو اینوئه، محصول ژاپن در بخش «پرتره»، از ساعت 16 تا 18 فیلم «ودت» اثر کلودین بوریس و پاتریس چاگنارد، محصول کشور فرانسه در بخش «بلند» مسابقه بین‌الملل، از ساعت 18 تا 20 مستند «نقاش مستقل» اثر جیوگو وارلا سیووا، محصول کشور پرتغال در بخش «نیمه‌بلند» مسابقه بین‌الملل و از ساعت 20 تا 22 مستند «بنده نیکوکار» اثر خوان ایگناسیو زوالوس، محصول کشور آرژانتین در بخش «بلند» مسابقه بین‌الملل روی پرده می‌روند.

در چهارمین روز از شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» کارگاه آنلاین «مواجهه با موضوعات ذهنی؛ هنر» توسط نستیا کورکیا برگزار می‌شود.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، در چهارمین روز از شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» کارگاه آنلاین «مواجهه با موضوعات ذهنی؛ هنر» توسط نستیا کورکیا برگزار می‌شود. همچنین با تغییر جدول اکران و به بهانه برگزاری کارگاه این فیلمساز، فیلم «ges-2» کورکیا از ساعت 18 تا 20 در سالن 10 پردیس سینمایی ملت به نمایش در می‌آید و اکران فیلم «lynch-oz» به پنجشنبه ساعت 18 تا 20 در سالن 4 منتقل شد.

لینک حضور در کارگاه آنلاین نستیا کورکیا پیش از آغاز نمایش «ges-2» برای متقاضیان حضور در این کارگاه ارسال می‌شود.

نستیا کورکیا فیلمساز اهل بلژیک و اصالتا روسی است. او پس از فارغ‌التحصیلی در رشته فیلولوژی از دانشگاه دولتی مسکو، کارگردانی را در مدرسه سینمای جدید مسکو نزد باکور باکورادزه آموخت. فیلم مستند بلند او به نام «GES-2» در هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز در سال 2021 به نمایش درآمد و آثار قبلی او در جشنواره‌های ,DOK Leipzig True/False، Sheffield DocFest  و موزه متروپولیتن، نیویورک و… به نمایش درآمده است. این فیلمساز اکنون درحال ساختن اولین فیلم داستانی خود است.

در ادامه برنامه‌های شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، مستند «برزخی‌ها» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی عارف افشار با حضور مهمانان ویژه در پردیس سینمایی ملت روی پرده می‌رود.

 مستند «برزخی‌ها» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی عارف افشار به همراه جمعی از سینماگران دهه شصتی در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» نمایش داده می‌شود.
عارف افشار درباره این مستند که به موضوع تاریخ سینمای بعد از انقلاب و ماجرای اولین فیلم توقیفی سینمای ایران می‌پردازد، می‌گوید: «نگاه «برزخی‌ها» به ماجرا و‌ اتفاقات صرفا از زاویه دید شاهد و ناظر است و‌ سعی ندارد نظر یا ایده‌ای را در ذهن مخاطب متبادر کند. همواره درباره جریانات ساخت و اکران این اثر سینمایی در ذهن من سوالاتی وجود داشت که هیچگاه برایشان جواب مشخصی نداشتم دوست داشتم پاسخی برای آن‌ها پیدا کنم.»
«برزخی‌ها» از پر بیننده‌ترین آثار شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به شمار می‌رود و قرار است فردا پنجشنبه 24 آذرماه، ساعت 18 در سالن یک، به صورت ویژه نمایش داده شود، همچنین پس از اکران فیلم از افراد حاضر در مستند قدردانی خواهد شد.

امروز چهارشنبه ۲۳ آذرماه خانه جشنواره «سینماحقیقت» میزبان برگزاری دو نشست تخصصی و یک کارگاه «انتقال تجربه» است.

به گزارش پلاتو هنر به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت»، خانه جشنواره «سینماحقیقت» هر روز میزبان برگزاری کارگاه‌های «انتقال تجربه» و نشست‌های تخصصی است.
به این ترتیب امروز چهارشنبه مصادف با ۲۳ آذرماه از ساعت۱۴:۳۰ تا ۱۶ کارگاه انتقال تجربه با موضوع «نوشتار متن مستند» با حضور حسن نقاشی برگزار می‌شود.
همچنین امروز نشست تخصصی «فرصت‌ها و ظرفیت‌های لایحه مستندنگاری ملی» از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸ با حضور حامد شکیبانیا برگزار می‌شود.
نشست تخصصی «مستندسازی و استراتژی‌های رسانه‌ای» با نگاهی به تقابل هیبریدی در عصر حاضر دیگر برنامه امروز خانه جشنواره «سینماحقیقت» بوده که از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ برگزار می‌شود.
مکان برگزاری هر سه این برنامه‌ها در طبقه منفی دو پردیس سینمایی ملت است.