«من» به ویترین کتابفروشی‌ها می‌آید
انتشار نمایشنامه جدید مصطفی هرائینی

نمایشنامه «من» در ۹ پرده به نویسندگی مصطفی هرائینی توسط انتشارات نودا در ۷۲ صفحه منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش پلاتوهنر به نقل از ایران تئاتر، کتاب نمایشنامه «من» به نویسندگی مصطفی هرائینی نویسنده، کارگردان و گوینده در سال 1401 توسط انتشارات نودا به چاپ رسیده است.

مصطفی هرائینی نویسنده نمایشنامه «من» دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته کارگردانی تئاتر و کارشناسی کارگردانی تئاتر و دیپلم نمایش است. نویسندگی و کارگردانی نمایش «چهره مرد هنرمند در جوانی»، با اقتباسی از رمان معروف جیمز جویس نویسنده ایرلندی که سال 1398 در تئاتر شهرزاد اجرا شد از جمله فعالیت‌های هنری هرائینی است.

این نمایشنامه در 9 پرده نوشته‌ شده و مسیر زندگی تماماً مشترک دو نفر را به نمایش می‌گذارد و روایتی از آشنایی و کشف، عشق و دلدادگی، اختلاف و دل‌زدگی و درنهایت تنفر و نابودی است. نمایشنامه «من» داستان فردی است که تصمیم می‌گیرد با خودش زندگی کند. خودش را فرا می‌خواند برای یک زندگی تماماً اشتراک. زندگی دو فردی که از هر لحاظ شبیه یکدیگر هستند؛ ظاهر، کردار، اخلاق، تفکر و حتی جزئی‌ترین کنش‌ها و اعمال‌شان.

«من» بر پایه نظریات روان‌کاوی و روان‌شناسی شخصیت به رشته تحریر درآمده است؛ و همان‌طور که از نامش پیداست «من» به واکاوی نهاد (اید)، خود (ایگو) و فراخود (سوپرایگو) در رابطه با یک زندگی مشترک می‌پردازد. سه عنصری که در تعامل با یکدیگر رفتارهای پیچیده انسان را شکل و جهت می‌دهند.

همچنین در لایه‌های دیگر نیز می‌توان از منظر رفتارشناسی، دینی و حتی سیاسی این نمایشنامه را مورد بررسی قرار داد.

در بخشی از این کتاب آمده است: «اصلا تصورشم نمی‌کردم این قدر به من شباهت داشته باشی. هی… این چه کاریه تو می‌کنی؟ نمی‌فهمم. لعنتی صداش هم با صدای من مو نمی‌زنه. ببینم چرا هرچی من می‌گم مثل طوطی داری تکرار می‌کنی؟ نه این از طوطی هم وحشتناک‌تره. طوطی لااقل اولش گوش می‌ده بعد تکرار می‌کنه اما تو داری همزمان با من حرف می‌زنی. لطفا یک لحظه سکوت کن می‌خوام باهات صحبت کنم. می‌شه حرف‌های منو تکرار نکنی. دیوونه‌کننده‌ است، شوخیت گرفته؟ اصلا نمی‌فهمم داری شوخی می‌کنی یا کلا قراره همین‌طوری کنار من باشی. خنده داره. اگه قرار بود این‌طوری باشه که من یک دونه از اینا تو خونه داشتم. تصورم چیز دیگه‌ای بود. هی… هووووی… اینجااارو… بشین… با توام بشین… دارم بهت می‌گم بشین.»

نمایشنامه «من» توسط انتشارات نودا در 72 صفحه منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.